Wystawa "Od monokryształu Czochralskiego do grafenu"

5 maja o godzinie 12:00 w Bibliotece Głównej Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica odbyło się otwarcie interaktywnej, multimedialnej wystawy "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu".

Plakat

Wykład wprowadzający wygłosił doc. dr Jan Grabski, pomysłodawca i koordynator wystawy z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Dziękując za przyjęcie wystawy, życzył pomyślności władzom uczelni i studentom, którzy zaangażowali się w jej organizację.

Z ramienia AGH udział wzięli m.in.: Prorektor ds. Nauki, prof. Zbigniew Kąkol; Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej prof. Janusz Wolny; Dyrektor Biblioteki Głównej, mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz.

Zdjecie

Wystawa poświęcona jest Janowi Czochralskiemu - polskiemu chemikowi i metaloznawcy, który odkrył technikę otrzymywania monokryształów, nazywaną Metodą Czochralskiego. To najstarsza, powszechnie stosowana metoda produkcji monokryształów półmetali, metali i ich stopów na świecie. Celem wystawy jest również przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także możliwości jakie wiążą się z wykorzystaniem grafenu.

Aby przybliżyć zwiedzającym wystawę czasy, w których żył Jan Czochralski, w ramach wystawy przygotowano specjalne stanowisko. Gościem specjalnym jest sam profesor. W jego postać wciela się przebrany student, który wyciąga monokryształ cyny. Profesor Jan Czochralski jest bardzo uczynny; odpowiada na wszystkie pytania zwiedzających, podejmuje dyskusję. Wtórują mu w tym studenci - pomocnicy, którzy przy swoich stanowiskach prezentują eksperymenty. Na miejscu dostępna jest m.in. ekspozycja monokryształów i ich ciekłych odpowiedników. Zwiedzając wystawę, można się także dowiedzieć czym są m.in. mikromechanika i mikroelektronika krzemowa.

Wystawa w Krakowie jest dostępna od 5 do 10 maja w godz. 10.00-16.00 w Bibliotece Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

W trakcie trwania wystawy odbędzie się konkurs, którego rozstrzygnięcie nastąpi 10 maja o godz. 14:00. Nagrodą główną będzie zestaw słuchawkowy bluetooth ufundowany przez operatora sieci Plus.

Szczegółowe informacje na temat wystawy znajdują się na stronie www.czochralskipw.pl

My zaś zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej wystawy.